• Pomôcka ako zvládnuť učenie doma

        •  Keď to stále nejde, alebo ste už unavení.

          Pomôcka ako zvládnuť učenie doma v tejto ešte stále mimoriadnej situácii.

           Na inšpiráciu niekoľko  rád.

           

           

                    1.KOMUNIKUJTE SO ŠKOLOU

           

          Dohodnite sa s učiteľom Vášho dieťaťa, triednym učiteľom, vyučujúcimi jednotlivých predmetov  na pravidelnej forme konzultácií a podpory, ktorá bude vyhovovať všetkým. Nie ste odborníci, nehanbite sa požiadať o pomoc, radu profesionálov, vyučujúcich jednotlivých predmetov, triedneho učiteľa, odborných zamestnancov na škole. S pomocou pedagóga nadstavte vzdelávacie ciele a očakávané výstupy. Nebáť sa prekonzultovať aj  zníženie obsahu preberaného učiva. Vysvetliť situáciu, konkrétne v čom je problém.

           

           

           

            2. STANOVTE SI PRAVIDELNÝ HARMONOGRAM, PLÁN ORGANIZÁCIE VZDELÁVANIA

           

          Napíšte si Jednoduchý plán na deň, týždeň, môžete ho podporiť obrázkami, použiť symboly, aby bol prehľadný a zábavný.

           

          Režim dňa ktorý sa bude dodržiavať a mal by byť každý deň približne rovnaký. Vyhraďte čas na spánok a oddych, jedlo, hygienu. Stanovte čas, kedy sa Vaše dieťa bude učiť a následne čas na odpočinok, zábavu a hru, pomoc v domácnosti,domáce práce, fyzickú aktivitu -pobyt vonku, športovú aktivitu, socializáciu- spoločnú aktivitu s rodinou, komunikácia s kamarátom, blízkymi, čas na seba, svoje záujmy ako deti tak aj  dospelí.( rodinné povinnosti, osobné povinnosti)Ako každý prispeje do chodu domácnosti.

           Nájsť rovnováhu medzi týmito činnosťami .Ide o utváranie pracovných návykov, ktoré sú aj  súčasťou učenia sa v škole. Je ťažké vytvoriť rovnaký režim každý deň vzhľadom na odlišný režim dieťaťa, či rodiča, ale pre nižšie ročníky jeto priam žiaduce , lebo isté stereotypy dávajú dieťaťu istotu. Vytvorte akúsi dohodu na ktorej sa budú podieľať aj deti, dohodnúť sa na jednotlivých bodoch harmonogramu .Zohľadňovať v režime kde je viac detí- každé dieťa sa inak učí, má iný režim vzhľadom na vek, návyky.Ráno keď sa zobudíme bude nasledovať toto a toto...Napríklad súčasťou dohody bude, že ráno po raňajkách sa budem venovať štúdiu, samoštúdiu, (učeniu slovenčiny, alebo matematike). Potom bude nasledovať voľná hra .

                                                            (Od- do sa učím

                                                             Od –do máme obed

           Od- do  sa venujem práci) ...

           

          Zahrnúť do dohody spoločné aktivity, či už pomoc v domácnosti, napr. pri varení, vychádzka do lesa, spoločenské hry, spoločné pozeranie filmu, čítanie knihy ...Brať do úvahy individuálne podmienky rodiny. Doprajte dieťaťu dostatok voľného času a voľný víkend. Nezabúdať v režime vymedziť čas na svoje záujmy a záujmy detí, ak má dieťa rado rozprávku tak nech má možnosť ju pozerať, alebo vychádzka, jazda na bicykli, mobil. Ale aj vaše- čítanie knihy, prechádzka... čo Vám dodá  energiu.Štrukturovať si v rámci vlastných záujmov priestor  v byte , kde kto bude mať svoj kútik, kde potrebuje byť sám a priestor na spoločné chvíle. Snažiť sa dohodnuté dodržiavať. Nadstaviť pravidlá, vysvetliť  čo sa bude diať ak sa pravidlá budú dodržiavať- bude v rodine pokoj, pohoda ak  nie urobím to a to...( Napríklad nechce plniť zadávané úlohy zo školy, kontaktovať učiteľa- triedneho, vyučujúceho predmetu, vysvetliť deťom aj keď sme doma škola funguje a nie sú prázdniny a má istú zodpovednosť).Nebyť príliš striktní. V dohode zahrnúť  za akých okolností sa môže harmonogram meniť. Každý rodič svoje dieťa najlepšie pozná .

           

           

           

           

          3. REAGUJTE NA POTREBY DIEŤATA

           

          Nepreťažujte dieťa. Striedajte učenie s odpočinkom po aktívnom učení sa , alebo pri zhoršení koncentrácie a pozornosti zaradiť jednoduché, krátke  pohybové cvičenie, drobnú hru, relaxáciu, aktívny odpočinok je efektívnejší ako pozeranie do mobilu. Prestávky  medzi učením by mali byť krátke, aby sa mozog nemusel opätovne štartovať.

           

           

          4. UČTE SA ZÁBAVNE

           

          Ak je dieťa v strese, nemôže sa učiť, sústrediť, nekričte, nehnevajte sa na neho. Nebojte sa chýb aj tie sú súčasťou akéhokoľvek učenia. Priznať si, že som v strese, komunikovať svoje pocity, potreby povedať ich deťom Využívajte k učeniu viac hry, hrové činnosti, učivo čo najviac prepájať so životom, aby dieťa videlo zmysel úlohy, nie len memorovať . Nie je dôležité ísť na výkon, dôležité je aby si deti zapamätali čo treba. Zapájať čo najviac zmyslov.( zrak, sluch, hmat, pohyb...napríklad znázorni vybrané slovo pohybom)

          Ako si učivo lepšie zapamätať:

          20% z toho čo sme počuli

          30% z toho čo sme videli

          50% z toho čo sme počuli aj videli

          90% z toho čo sme sami predviedli a zažili

          Je potrebné vytvárať pokojné prostredie, patrí k nemu aj správne osvetlenie a dostatok miesta na pracovnom stole.Ak sa dieťa ide učiť, treba vytvárať prostredie bez rušivých podnetov, stabilné  pokojné miesto.(nie v pozadí zapnuté: TV, rozhlas, najnevhodnejším kandidátom je obývačka , kde sa sústreďuje najviac členov rodiny.)Nemusí ti byť stále rovnaké miesto. Vytvárajte pozitívnu atmosféru, pochváľte dieťa aj za malý úspech, pri ktorom vynaložilo úsilie, neustále dieťa povzbudzujte. Môžete do harmonogramu zaradiť aj čas -  určitú formu

          „ odmeny“ za splnenie určitých naplánovaných, činností úloh- nemusí to byť stále materiálna odmena.Buďte na seba láskaví, nemajte príliš veľké  nároky.

          Využívajte rituály napríklad : nech si dieťa  pred učením  vyvetrá izbu, prezlečie sa , vyloží si potrebné pomôcky na stôl , nachystá si niečo na pitie, drobné na zahryznutie. Úlohy z predmetov ktoré dieťa zvládne nechať písať samostatne, rodič potom len skontroluje. Ostatné potom preberajte spolu. Pri riešení úloh dbať na to, aby dieťa porozumelo zadaniu .Pýtať sa .Čo máš robiť? Čo je tvojou úlohou?( Nie porozumel/la si úlohe?) Ak dieťa nerozumie. Rozdeliť úlohy na menšie časti, rozkrokovať úlohu .Kontrolovať cez otázky:

          Čo budeš robiť ako prvé?

          Čo budeš robiť potom?

          Na čo nesmieš zabudnúť?

          Čo si musíš pamätať?

          Aké pravidlo musíš dodržať ?

          Aby dieťa rozmýšľalo. Nové učivo opakovať, stále sa k nemu vracať. Vychádzať zo silných stránok dieťaťa,  z toho v čom je dobré ak práca s PC nech rieši úlohy cez PC, kresbou...

           

           

            5.VYUŽÍVAJTE DOSTUPNÉ TECHNOLÓGIE, DOSTUPNÉ ONLINE ZDROJE

           

          Na zavretie škôl zareagovalo veľa podporných služieb cielených na podporu vzdelávania detí v domácom prostredí. Napríklad : Slovenská televízia RTVS 2- ponúka vzdelávací program pre žiakov. Učebné bloky sú zamerané na rôzne oblasti pre jednotlivé ročníky. Je veľa ponúk na audioknihy pre deti, čítanie hercov... Mestské knižnice ponúkajú svoje služby. Ministerstvo školstva otvorilo informačný portál s radou tipov na  podporu a pomoc- vzdelávanie na diaľku www.ucimenadialku.sk Niektoré vydavateľstvá ponúkajú stiahnutie učebníc zadarmo. Na internete je mnoho inšpirácií.

           

                                                            6. PORAĎTE SA S ODBORNÍKMI

          Pracujúcimi na Vašej škole.Pri závažných ťažkostiach obrátiť sa o pomoc na  poradenské centrá- tí čo Vaše dieťa diagnostikovali. Odborníkov špecialistov.

           

           

           

          Rady v praxi

           1)   Naplánujte si, kedy sa začnete učiť: ideálne je, keď si každé ráno podľa rozvrhu hodín prejdete predmety a učivo, ktoré sa práve v ten deň malo učiť v škole.

          2)      Neodkladajte plánované učenie: nespoliehajte sa na to, že dnes si urobíme iba jeden predmet a zajtra druhý. Učivo sa tak bude kopiť a dieťa nebude pociťovať povinnosť pripravovať sa poctivo na výučbu.

          3)     Začnite vždy najťažším predmetom: takýto predmet bude vyžadovať plné sústredenie a viac pozornosti. Hneď ako dokončíte najťažšiu prácu, o to ľahšie sa bude prechádzať na ten ľahší.

          4)    Učte sa viacerými spôsobmi: každé dieťa ma iný spôsob učenia. Niekto sa učí najlepšie počúvaním, niekto robením poznámok alebo kreslením myšlienok. Pre lepšie zapamätanie učiva je dobré sa učiť viacerými spôsobmi. Preto kľudne učte nové učivo aj kreslením obrázkov a striedajte čítaním či pozeraním videa na danú školskú tému. Využite moderné metódy výučby, ktoré sú v škole obmedzené.

          5)     Učte sa spolu s deťmi: podporte svoje dieťa a buď si učivo prechádzajte spoločne alebo ak je naučené sa učiť samo, sadnite si k nemu a učte sa aj vy. Aj v dospelom veku sa treba vzdelávať a je veľa online kurzov, ktoré si môžete robiť popri učení svojho dieťaťa.

          6)     Počas učenia by ste nemali byť rušení: zvuk rádia, televízora, rozhovory členov rodiny môžu počas učenia narúčať sústredenie. Preto sa odporúča eliminovať rušivé zvuky a svoje myšlienkové pochody venovať iba jednej činnosti.  /samozrejme sú aj žiaci, ktorí preferujú drobné rušenie v pozadí. Ak to ich učebný výkon zvyšuje, kľudne to tomu prispôsobte/. 

          7)     Stanovte si denný študijný cieľ: výučba bez cieľa nemusí byť efektívna. Preto je vhodné, ak si ráno určíte, čo všetko sa chcete a potrebujete naučiť. Po splnení cieľa si doprajte malú odmenu. 

          8)      Rozdeľte si učivo na viacero častí: ak máte doma neposedné dieťa a viete, že pri učení nevydrží viac ako dve hodiny, rozdeľte si plánované učivo na ráno a večer. Poobedie môžete využiť na hru, zábavu, čím môže dieťa získať energiu na ďalšie učivo.

          9)     Využívajte v praxi, čo ste sa naučili: ak ste sa ráno s deťmi učili o vesmíre, prečo si poobede nezahrať PC hru s touto tematikou a popritom si zopakovať naučené učivo.

          10)     Odmeňujte za šikovnosť: prejsť na učenie doma, nebyť so spolužiakmi je pre dieťa veľká zmena a preto si určite zaslúži malú odmenu – dobrý obed, prechádzku, obľúbenú PC hru, niečo, čo môže dieťa motivovať poctivo sa venovať učeniu aj ďalší deň. Posilujte to čo Vás baví, snažte sa vidieť aj pozitívne stránky v tejto neľahkej situácii, to čo sa deje ovplyvniť nemôžeme, ale môžeme ovplyvniť postoj k tejto situácii.

           Mgr. Mariana Molnárová,  školská špeciálna pedagogička